Automatyczny siewnik nasion

  • 25 / 11 / 2021
  • Maszyny przemysłowe

Maszyny przemysłowe na zamówienie to produkty szyte na miarę, dzięki którym możliwe jest zapewnienie powtarzalności procesu, zwiększenie wydajności oraz dostosowanie maszyny do możliwości zaplecza produkcyjnego. Szablonowe, gotowe rozwiązania często nie są w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom i wymaganiom Klienta. Maszyna zrealizowana na zamówienie jest do nich dostosowana, dzięki czemu możliwe jest wzniesienie produkcji w przedsiębiorstwie na kolejny poziom. Jedną z naszych niedawnych realizacji był automatyczny siewnik nasion. Czym charakteryzuje się to urządzenie i jakie cele spełnia?

 

Automatyczny siewnik nasion to urządzenie pozwalające na zautomatyzowane zapełnianie tacek nasionami, na których prowadzona jest hodowla kiełków. W przypadku niniejszego rozwiązania zastosowano nasiona słonecznika, jednak urządzenie może być wykorzystywane również do innych typów nasion. Urządzenie zapewnia wydajność napełniania tac z prędkością 500 sztuk na godzinę, ale możliwa jest również regulacja prędkości w zależności od aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Urządzenie zostało wyposażone w depaletyzer, który zapewnia stałe i równomierne tempo pobierania i opuszczania tac na przenośnik. Wraz z siewnikiem skonstruowaliśmy dwa transportery na puste tace, z których są one pobierane i przenoszone na taśmę przenośnika. Wykorzystane w urządzeniu taśmy mają atest zgodności do pracy z artykułami spożywczymi. Konstrukcja urządzenia bazuje na stali nierdzewnej i aluminium oraz została uzupełniona elementami wydrukowanymi w technologii druku 3D - osłonami, obudowami oraz uchwytami.

Jak działa automatyczny siewnik nasion?


Transporter z tackami umieszczany jest w wyznaczonym miejscu pod ramieniem chwytaka. Chwytak pneumatyczny zaopatrzony jest w cztery ssawki zapewniające dokładne pobranie każdej kolejnej tacki z transportera.

Chwytak transportuje tacki na taśmy transportowe – przenośniki, te zaś dzięki możliwości regulacji prędkości można ustawiać zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami. Nad dwiema głównymi taśmami transportowymi znajduje się przenośnik odpowiedzialny za równomierne rozmieszczenie nasion na tackach. W zależności od wielkości ziarna możliwa jest regulacja szczeliny, przez którą dozowane są nasiona. Dzięki odpowiednio dobranym prędkościom możliwe jest „sianie” nasion wg potrzeb – mogą być rozłożone na tacce gęsto (ale nie na sobie) lub też mogą zajmować całą objętość tacki.

 

Proces ten można zobaczyć na poniższym filmie:


 

Dlaczego warto zlecić wykonanie maszyny na zamówienie?

 

Opracowywanie maszyn na zamówienie wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy potrzeb Klienta. Na pozór podobne wymagania względem rozwiązania technologicznego, a także analogiczne procesy przemysłowe wykazują między sobą spore różnice, co ma ogromny wpływ na finalne parametry maszyny. Indywidualne podejście pozwala na lepsze rozpoznanie problemu i zaproponowanie najbardziej efektywnego rozwiązania.

 

Magdalena Rudziewicz

Koordynator projektu

 

Zobacz również