Przemysłowe przenośniki transportowe

  • 28 / 10 / 2021
  • Maszyny przemysłowe


Na ciągi technologiczne w przedsiębiorstwach produkcyjnych składa się wiele urządzeń i maszyn, zarówno w pełni automatycznych, jak i obsługiwanych przez wykwalifikowanych pracowników. W małych zakładach produkcyjnych często stosuje się uproszczone i fizyczne rozwiązania, natomiast im większa hala produkcyjna, tym bardziej rozbudowane systemy - nie tylko zarządzania produkcją, ale również transportu towarów między działami i etapami produkcyjnymi. W celu przemieszczania towarów o różnych rozmiarach, kształtach i wadze stosuje się przenośniki, zwane również transporterami przemysłowymi. Czym są te urządzenia, jakie typy można wyróżnić oraz jakie są zalety ich implementacji w przedsiębiorstwie?


Pierwsze przenośniki taśmowe 


Historia przenośników taśmowych rozpoczyna się na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo maszyny te były bardzo proste jeśli chodzi o sposób napędzania i budowę. Jednak z czasem i wraz z rozwojem nowych technologii oraz rozpoczęciem się rewolucji przemysłowej, stosowano coraz bardziej zautomatyzowane rozwiązania, które obecnie są nieodłącznym elementem wielu hal przemysłowych. We wczesnych etapach rozwoju wykorzystywano je m.in. do załadunku towarów na statki - obecnie są wykorzystywane w zasadzie w każdej branży, w której prowadzona jest produkcja przemysłowa.


Przeczytaj również o drodze do przemysłu 4.0: Droga do ery przemysłu 4.0


Przenośniki - rodzaje


Przenośniki służą do transportu bliskiego - w zakładach produkcyjnych (m.in. spożywczych, kosmetycznych, samochodowych, chemicznych), w magazynach, sortowniach, kopalniach i na placach budów. W zależności od kształtu, wagi i wielkości towarów, a także zaprojektowanego procesu technologicznego, zastosować można wiele rodzajów przenośników. W niniejszym artykule przedstawimy kilka z nich.


Przenośniki taśmowe


To jeden z najbardziej popularnych rodzajów przenośników. Cechuje się prostą budową (poziomą lub wznoszącą, najczęściej skonstruowaną z profili aluminiowych). Elementem, który umożliwia transport produktów jest taśma. Transporter posiada również bęben napędowy, który wprawia taśmę w ruch umożliwiając przesuwanie towaru z punktu A do B. Przenośniki taśmowe mogą być implementowane samodzielnie lub w konfiguracji, w formie przenośnika buforującego, na który składają się dwa przenośniki pracujące w dwóch różnych kierunkach. 

Do budowy tego typu transporterów można zastosować taśmy wykonane z różnych tworzyw, m.in. z siatki stalowej, gumy, PCV czy poliuretanu. W przenośnikach przeznaczonych dla branży spożywczej stosuje się taśmy, które są dostosowane do kontaktu z żywnością.

 

Fot.: Przenośnik taśmowy ATMAT


Przenośniki płytkowe


Ten rodzaj przenośnika stosowany jest w zestawieniu z produktami o ograniczonym kształcie oraz wadze, m.in. z butelkami, słoikami, kartonami oraz puszkami. Wykorzystywane są między innymi w procesie napełniania, etykietowania oraz zamykania opakowań czyli na linii produkcyjnej produktów spożywczych, ale również chemii czy kosmetyków. Przenośniki płytkowe są dostosowywane do gabarytów produktu, a przez to zajmują mniej miejsca i skracają dystans między kolejnymi etapami procesu przemysłowego. Transportujące pasy płytkowe można stosować w środowisku produkcyjnym, w którym linia będzie pracować w wysokich temperaturach. Świetnie sprawdzą się również w sytuacji, gdy zachodzi prawdopodobieństwo występowania uszkodzeń - przenośniki płytkowe wykazują wyższą trwałość i odporność.


Przenośniki łańcuchowe


Ten rodzaj przenośników stosowany jest wszędzie tam, gdzie konieczny jest bliski transport palet, koszy, kartonów oraz produktów o dużej wadze i wymiarach. Elementami przesuwnymi, które odpowiadają za transport produktów są łańcuchy. Przenośniki łańcuchowe stosowane są w szczególności do palet.


Transportery przemysłowe na zamówienie


Indywidualne podejście i projekt szyty na miarę to pewność, że zamówione rozwiązanie przemysłowe zostanie dostosowane do charakterystyki produktu, przestrzeni hali produkcyjnej, warunków w niej panujących oraz procesu technologicznego. 


Inżynierowie ATMAT już na etapie projektu uwzględnią optymalne rozwiązanie w zakresie przenośników przemysłowych, ale również dobiorą odpowiednie komponenty i urządzenia uzupełniające. Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania indywidualnej oferty na przenośniki przemysłowe ATMAT.

 

Zobacz również